METODY I NARZĘDZIA

Bada style myślenia i wartości
poziomy Graves’a i metaprogramy
Metoda opracowana przez holenderskiego psychologa i coacha metody prowokatywnej Japp’a Hollandera, twórcy Instytutu Psychologii Eklektycznej i współpracownika Franka Farrelly’ego.
Mindsonar® – Jest testem psychometrycznym, wykorzystującym napędy motywacyjne Gravesa do zbadania systemów wartości ludzi (tego, co osoba uważa za ważne), ich hierarchii wartości oraz stylów myślenia w określonym przez badanego kontekście. Dzięki temu, jest narzędziem wspierającym ludzi w zmianie – pozwala zdiagnozować przyczyny pojawiających się trudności, problemów, spadków motywacji i wspiera w osiąganiu postawionych celów w jak najszybszym czasie. Badanie wykonywane jest zarówno dla jednostek, jak i dla zespołów w organizacjach za pomocą kwestionariusza MindSonar online.
Test opiera się na koncepcji Spiral Dynamics Dona Beck’a i Chrisa Cowan’a, wcześniej znanej jako Teoria Poziomów Wartości Graves’a.
Graves w swoich badaniach dociekał, co sprawia, że następuje rozwój i patrzył na to zarówno w skali MIKRO – co wpływa na rozwój każdego z nas, jak i w skali MAKRO – co wpływa na rozwój cywilizacji i społeczeństw. Dostrzegł, że są różne wartości i elementy, które motywują ludzi do rozwoju. Na bazie tych badań opracował koncepcję Spiral Dynamics, która wskazuje, że przechodzimy przez różne/kolejne poziomy i obszary, w których może rozwijać się nasza świadomość.
Koncepcja „Spiral Dynamics” mówi, że ludzie przechodzą przez różne spiralne etapy rozwoju, które są zależne od od biologicznych, środowiskowych, psychologicznych i społecznych czynników, przez co się różni się od innych teorii rozwoju człowieka i motywacji. Spiral Dynamics jest teorią która została opracowana, aby pomóc ludziom zrozumieć:
- Jak ludzie myślą o różnych rzeczach (a nie “co” ludzie myślą)?
- Dlaczego ludzie podejmują decyzje w różny sposób?
- Dlaczego ludzie inaczej reagują na podobne rzeczy?
- Dlaczego i w jaki sposób powstają i rozprzestrzeniają się ludzkie wartości?
- Jak przebiega zmiana systemu wartości?”

Praca z obrazami
poszerzenie punktów widzenia i dostępnych opcji
Twórcami Metody Points of You jest Efrat Shani i Yaron z Izraela.
Points of You® – narzędzia opierające się na fototerapii, pracy z percepcją i perspektywą klienta,neurobiologii. Metoda opiera się na pracy z różnymi obrazami, co pozwala dostrzegać nowe perspektywy, tworząc tym samym nowe ścieżki neuronowe w mózgu. Umożliwia wgląd we własne potrzeby i przekonania, dzięki czemu możemy odkryć powody naszych osobistych sukcesów i porażek. Inspiruje, uwalnia i wspiera w umiejętności zobaczenia nowych punktów widzenia i spojrzenia na sprawy pod innym kątem. Jest to istotna umiejętność w planowaniu rozwoju osobistego, zawodowego, czy organizacyjnego.
Metoda Points of You, stymuluje pracę między emocjami i logiką, pozwala uwolnić się od utrwalonych schematów i przekonań „jak powinno być” i daje dostęp do nowych opcji działania. Dzięki nowym, ciekawszym treściom, uzyskuje dostęp do nowych zasobów, pozwala odkryć nowe punkty widzenia na daną sytuację czy problem.
Obraz pobudza refleksję i pobudza emocje. Metaforyczny znacznik, który łączy dwie przestrzenie – obraz i słowa – zawiera bogactwo informacji o naszym funkcjonowaniu. Analogie są przekonujące i angażujące. Poszerzają perspektywy widzenia różnych spraw, opcji w dojściu do stawianych sobie celów.
Chcemy lepszych rezultatów, ale w kółko powtarzamy ten sam schemat działania.
Karta…obraz, słowo, pytanie…to rozpoczęta stymulacja w kontekście analizowanej kwestii. Nasz mózg wszystko porządkuje i układa na swoich półkach. Podąża za utartym, znanym schematem, dopóki nie dostanie nowych informacji zmieniających układ w jego „szufladach”. Bez nowych punktów widzenia, perspektyw, kręcimy się w kółko – nie osiągamy nowych możliwości.
Im więcej perspektyw – tym więcej ścieżek neuronowych w mózgu – tym łatwiej dostrzegamy nowe możliwości, łatwiej radzimy sobie ze zmianami i szybciej zmieniamy mało wspierające nas przekonania.
Narzędzia POINTS OF YOU®, pokazują na warsztatach ludziom ich perspektywy widzenia wielu kwestii, zarówno osobistych, jak i zawodowych. To jak patrzą i interpretują innych oraz jak inni ich widzą, jak odczytują ich emocje, reakcje.

The Coaching game
Jest to narzędzie, które umożliwia uwolnić się od standardowych wzorów myślenia, własnych wypracowanych czasami już nieskutecznych rozwiązań, w założonych sobie celach.
Poprzez ustanawianie nowych punktów widzenia, a więc zwiększenie liczby schematów znaczeniowych dotyczących danej sytuacji, grupy osób, zachowań, pozwala na rozumienie siebie i innych osób oraz bycie rozumianym przez innych. Otwiera na nowe możliwości zmiany, rozwoju i wzrostu.

Faces
Pomaga odpowiedzieć na pytania dotyczące relacji, które mamy w naszym życiu i role, które w życiu wybieramy. Zdjęcia odzwierciadlają nas niczym lustra, pokazując nam to jak widzimy siebie i innych w relacjach z nami.

Punktum
Punktum poza obrazami, ma karty ze słowami i karty pytań. Pomaga rozmawiać o misji, celach, wartościach – Twoich czy Twojego zespołu. Tworzysz galerię map, fotoalbum swój lub zespołowy dotyczący misji lub innego istotnego dla Ciebie tematu/celu, jaki sobie stawiasz do pracy na warsztacie. Odpowiadamy, np. na pytanie: „co robimy i po co?” Inni członkowie zespołu oglądaja stworzony fotoalbum. Każdy jest zaangażowany i za pomocą fotografii opowiada jak widzi swoją, bądź zespołową misję, realizację założonego celu. Nadaje tytuł swojemu albumowi korzystając z kart ze słowami, szuka określeń, poszerzających jego punkt widzenia. Każdy, poza twórcą albumu, opowiada co widzi, co czuje, jak rozumie dany fotoalbum. Twórca fotoalbumu – wypowiada się na końcu. Po odwiedzeniu całej wystawy, korzystając z kart z pytaniami układają listę pytań, na które twórca potrzebuje sobie odpowiedzieć, aby założony cel został zrealizowany.
Wybierz kartę…Popatrz na te fotografię/zdjęcie. Obserwuj…Co widzisz…Zauważ szczegóły…
- O czym jest to zdjęcie?
- Co widzisz?
- Co tu się wydarza?
- Na czym się koncentruje Twój wzrok?
- Co jest w tle?
- Co się wydarzy za chwilę?
- Co działo wcześniej?
- Czy podoba Ci się to zdjęcie i dlaczego?
- Co czujesz patrząc na fotografię?
- Co do Twojej obserwacji wnosi napisane na zdjęciu słowo?
- Co ono powoduje? Pasuje, nie pasuje?
- A teraz zauważ jak to o czym pomyślałaś/pomyślałeś odnosi się do Ciebie?
- Czy są jakieś wspólne elementy z tym, co aktualnie jest treścią Twoich refleksji?
- Wokół czego/kogo krążą Twoje myśli?
- Co z tej pracy jest najważniejsze?
Jaką masz refleksję, przemyślenia….

MINDFULNESS
redukcja stresu
bycie TU i TERAZ
Najbardziej znanym programem opartym na uważności, jest program MBSR (ang. mindfulness based stress reduction) – „Program redukcji stresu oparty na uważności”,stworzony przez profesora Jona Kabata-Zinna.
Mindfulness – w tłumaczeniu to „uważność”, czy „uważna obecność”. To podejście rozwijające umiejętność skupiania się na treściach pojawiających się w naszym umyśle (myśli, emocje, przekonania). Umiejętność obserwowania rzeczy takimi, jakimi są, bez oceny, analizy, porównywania, modyfikowania, nakładania projekcji, korzystania ze swoich schematów, oczekiwań, obaw.
Obserwacja oparta na uważności, uruchamia procesy samoregulujące nasz organizm, których efektem może być między innymi redukcja fizycznych i psychicznych objawów stresu. Mindfulness, nie jest techniką – jest sposobem życia. Polega na byciu TU i TERAZ. Podstawową techniką uważności jest medytacja (w różnych formach).